Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

head.jpg

На Головну сторінку
 
Сьогодні кафедра іноземних мов здійснює мовну підготовку студентів усіх спеціальностей з усіх факультетів НТУ "Дніпровська Політехніка". Студенти мають змогу вивчати англійську, німецьку та французьку мови. 
Кафедра іноземних мов – визнаний центр обміну досвідом і місце проведення міжнародних конференцій і семінарів з актуальних проблем викладання іноземних мов.


Кафедра тісно співпрацює з:

При кафедрі іноземних мов діють:

 Щорічно кафедра проводить Міжнародний форум студентів та молодих вчених «Розширюючи обрії»в якому беруть участь здобувачі вищої освіти різних рівнів (бакалаври, магістри й аспіранти) з університетів України, Польщі, Німеччини та інших країн світу.


ІСТОРІЯ КАФЕДРИ

У Катеринославському гірничому училищі вивчення іноземних мов розпочалося від часу його створення. Однак іноземна мова тоді не входила до обов’язкових предметів і не була частиною навчальних планів. Студенти долучалися до вивчення іноземних мов під час читання і перекладу іноземної технічної літератури за фахом. Необхідну допомогу в цьому їм надавали інженери спеціальних кафедр: Ф. І. Пікре (французька мова), П. Г. Рубін (німецька мова), В. А. Гуськов (французька мова), В. К. фон Дессін (німецька мова). Студенти мали певні знання іноземної мови, здобуті в середніх навчальних закладах (реальних і комерційних училищах або гімназіях), тому могли перекладати нескладні тексти без попереднього проходження курсу іноземних мов у самому училищі.

Як обов’язковий предмет вивчення іноземних мов було запроваджено вперше у 1913/14 навчальному році. З 1926 р. іноземні мови вивчали вже всі студенти, і до викладачів висувалися високі вимоги: «Приділяти особливу увагу набуттю студентами словникового запасу, знанню граматичних правил і вмінню викладати зміст завдань іноземною мовою... В кінці кожного курсу обов’язково вимагалося складання письмового перекладу однієї зі статей за спеціальністю студента й усного опитування в обсязі програми курсу» (з наказу по ДГІ № 26 від 18.03.1932).

У 1934 р. наказом Головного управління навчальними закладами Наркомату важкої та легкої промисловості СРСР була створена кафедра іноземних мов. У різні часи кафедру очолювали провідні науковці, серед яких Цибакіна Людмила Петрівна, Плямувата Софія Семенівна, Черняк Мойсей Аронович, Седун Єфим Павлович, Сілін Василь Львович, Плечко Жанна Петрівна, Безбородько Ніна Іванівна.

З 1986 по 1997 рр кафедру іноземних мов очолював Копнін Михайло Валентинович — інженер-геофізик, випускник Дніпропетровського гірничого інституту (1958 р.), кандидат геолого-мінералогічних наук (1965 р.), доцент (1967 р.). Він володів англійською, німецькою, французькою та іспанською мовами. 

У середині 80-х років розширення міжнародних контактів вимагало від фахівців знання іноземних мов. У 1987 році на кафедрі були створені групи поглибленого вивчення іноземних мов і відділення референтів-перекладачів (керівник — викладач Н. В. Орлова). Слухачі цього відділення продовжували вивчати мову на старших курсах, складали кваліфікаційний іспит, що давав право на захист диплома іноземною мовою. У 1987-1991 роках було видано 20 посвідчень референтів-перекладачів, захищено 15 дипломів англійською, німецькою та французькою мовами. Слухачі відділення займали призові місця на республіканських олімпіадах з іноземних мов. Викладачі кафедри підтримували зв’язки з іноземними фахівцями, які працювали у місті. На кафедрі діяли клуб інтернаціональної дружби «Веселка», клуб французької мови, регулярно проводилися вечори англійської мови. 

У 1989 році на кафедрі створено секцію української мови, яку очолила старший викладач Д. Уманець. За короткий час було обладнано кабінет українознавства. У листопаді 1991 року відбулося перше засідання Клубу любителів української мови. З перших днів свого існування секція встановила тісний зв’язок із філією Товариства мови ім. Т. Г. Шевченка, яку очолював кандидат філософських наук, доцент В. П. Жижченко.*

З 1997 по 2024 рр кафедру іноземних мов очолювала Світлана Іванівна Кострицька. У 1999 р. їй присвоєно почесне звання «Заслужений працівник народної освіти України», в 2003 р. нагороджена Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, Заслужений викладач НГУ (2008).

Як член міжнародних і всеукраїнських організацій та асоціацій викладачів англійської мови IATEFL, TESOL Світлана Іванівна Кострицька брала участь у багатьох конференціях з актуальних проблем викладання мов як в Україні, так і по всьому світу. ЇЇ наукові наукові праці опубліковані в Україні та за кордоном. С.І. Кострицька є співавторкою Програми з англійської мови для професійного спілкування English for Specific Purposes (ESP) National Curriculum for Universities (2005), авторкою багатьох навчальних посібників, у т.ч. English for Study and Work («Англійська мова для навчання і роботи», 2010), рекомендованих Міністерством освіти і науки України для вищих навчальних закладів України.

За ініціативи і під керівництвом Світлани Іванівни Кострицької у 1998 р. в НТУ створено Центр мовної підготовки. Відтоді слухачі Центру вивчають загальну та ділову англійську мову, готуються до складання міжнародних іспитів, вдосконалюють ораторські навички та опановують інші аспекти, пов’язані особливостями англійської мови. З 2021 р. Центр мовної підготовки очолює доцент Зуєнок Ірина Іванівна, яка успішно поєднує збереження найкращих традицій із впровадженням сучасних освітніх технологій та інноваційних методів навчання. Започатковано короткотермінові курси з вивчення іноземних мов на запит потенційних клієнтів. Викладачі кафедри, задіяні в роботі Центру, ефективно адаптуються до сучасних викликів, забезпечуючи якісну підготовку та створюючи комфортні умови для вдосконалення мовних навичок слухачів.

У 2019 році при кафедрі іноземних мов під керівництвом доцента Ісакової Марії Леонідівни розпочав свою діяльність Регіональний освітній хаб DniproTECHub, створений в рамках проекту «Сприяння розвитку регіональних англомовних професійних спільнот в Україні» за підтримки громадської організації «Українське відділення Міжнародної асоціації викладачів англійської мови як іноземної» (IATEFL Ukraine) та Британської ради в Україні. Метою хабу є сприяння розвитку іноземних мов через створення культурних просторів, які виконують важливу суспільну роль. Це центр розвитку та дозвілля, що інтегруються у повсякденне життя студентів та викладачів, надаючи можливості для вдосконалення мовних і міжкультурних навичок.

*джерело: Дніпропетровський гірничий інститут: історичний нарис у 2х книгах. / Укл.: Г.Г. Півняк, О.О. Ренгевич, К.Ф. Тяпкін та ін. - К. Техніка. - 1995


Контакти:

49600, м. ДніпроУкраїна,

пр. Дмитра Яворницького, 19, корпус 7, кімн. 601

E-mail: im@nmu.one

Центр мовної підготовки: +380 50 362 40 34

Приєднуйтесь до нас в мережі Facebook


Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2024 Інформація про сайт